Wiklinowa 5

Forum Mieszkańców Wiklinowa 5

  • Nie jesteś zalogowany.
  • Polecamy: Komputery

#1 2011-02-07 21:19:19

pcwiecek

Administrator

Zarejestrowany: 2011-02-05
Posty: 12
Punktów :   

Umowa przerzeczona - akt notarialny

Nasza niewielka jeszcze wspólnota mieszkaniowa przeżywa teraz okres podpisywania umów przyrzeczonych w formie aktów notarialnych. Sam już proces ten mam za sobą i chciałbym podpowiedzieć wszystkim tym, którzy mają tę sprawę przed sobą, kilka rzeczy, które mogą okazać się pomocne.

Jak wszyscy wiemy koszty otrzymania na własność lokalu nie są małe i mocno można poczuć to we własnej kieszeni. Nasz developer proponuje wszystkim mieszkańcom skorzystanie z usług jednej z poznańskich kancelarii notarialnych (nazwy nie będę tutaj wymieniał), z którą ma podpisaną umowę.

Po otrzymaniu numeru telefonu do owej kancelarii postanowiłem zadzwonić i popytać się o koszta, które jako klient Agrobexu będę musiał ponieść podczas podpisania umowy. Interesowała mnie przede wszystkim taksa notarialna, której maksymalna wysokość ustalona jest w rozporządzeniu Ministra Sprawiedliwości. Reszta kosztów jest stała (oprócz kosztów wypisów - zależna od ilości stron aktu i ilości wypisów).
Maksymalna taksa notarialna w przypadku naszego mieszkania ustalona jest następująco:

5) Mieszkanie powyżej 60 000 zł do 1 000 000 zł - 1 010 zł + 0,4 % od nadwyżki powyżej 60 000 zł.
Łatwo policzyć, że maksymalna stawka taksy w przypadku mieszkania o wartości 300 000zł miałaby wynosić 1010 + 960 = 1960zł . Do tego oczywiście dochodzi Vat (450) co razem daje 2410zł.

Może to zboczenie zawodowe, albo zwykła ciekawość, ale przed telefonem do kancelarii notarialnej postanowiłem zasięgnąć nieco wiedzy o ustawowych kosztach. Odnalazłem taką oto interpretację ustawy:

"
Dzięki nowelizacji rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 28 czerwca 2004 r. w sprawie maksymalnych stawek taksy notarialnej poszerzony został katalog aktów notarialnych, przy sporządzaniu których notariusz jest zobowiązany zastosować obniżoną, 50 % stawkę taksy notarialnej. Jest tak miedzy innymi w przypadku spisywania uowy zawieranej na podstawie przepisu art. 9 ustawy o własności lokali, umowy darowizny lokalu stanowiącego odrębną nieruchomość, jeżeli umowa jest zawierana pomiędzy osobami zaliczanymi do I grupy podatkowej, a nabywcy są uprawnieni do skorzystania z ulgi, o której mowa w art. 16 ustawy o podatku od spadku i darowizn, umowy sprzedaży samodzielnego lokalu mieszkalnego w rozumieniu art. 2 ust. 2 zdanie 1 ustawy o własności lokali stanowiącego odrębną nieruchomość albo budynku mieszkalnego jednorodzinnego w rozumieniu przepisów ustawy Prawo budowlane czy umowy sprzedaży nieruchomości gruntowej, stanowiącej działkę budowlaną w rozumieniu art. 2 pkt 12 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Przepisy te budzą jednak szereg wątpliwości i spotkały się z odmienną interpretacją ze strony notariuszy i Ministerstwa Sprawiedliwości.
"
Podczas telefonicznej rozmowy z notariuszem na pytanie o wysokość taksy notarialnej, już na samym wstępie usłyszałem, że dzięki umowie z developerem mam 30% zniżki. Super! - pomyślałem. Pani wyliczyła mi taksę  w wysokości 1700zł (już po obniżce). Zapytałem, dlaczego developer interpretuje ustawę na swoją korzyść i usłyszałem, że tak wcale nie jest i resztę prawniczej paplaniny, z której niewiele zrozumiałem. Pani podziękowałem, i oznajmiłem, że jeszcze przedzwonię gdybym nic ciekawszego nie znalazł. Wykonałem około 6 telefonów, gdzie po drugiej stronie wszyscy notariusze twardo obstawali przy swoim. Jednak warto było wykonać i 7 ponieważ, jak się okazało notariusz ten interpretował rozporządzenie na korzyść klienta. Na wstępie 50% zniżki!!!

Przedzwoniłem z tą wieścią do developera, że rezygnuję z usług ich kancelarii notarialnej na rzecz innej.
Po godzinie otrzymałem telefon on kancelarii, z pytaniem dlaczego zrezygnowałem. Okazało się, że i oni mogą zejść z ceny do 50%. Po dalszych negocjacjach cena taksy zeszła do 960zł + koszta stałe.

Drodzy mieszkańcy, nie dajcie się!!! Od 50% zniżki powinna się dopiero zaczynać rozmowa z kancelarią.
Można przez to sporo zaoszczędzić (w moim przypadku około 1000 zł zostało w kieszeni), zwłaszcza przy droższych mieszkaniach.

Cóż, notariusz jako zawód zaufania publicznego nie zawsze musi takim być ...

Offline

 

#2 2011-02-08 13:22:07

Pioklim

Użytkownik

Zarejestrowany: 2011-02-07
Posty: 17
Punktów :   

Re: Umowa przerzeczona - akt notarialny

ciekawy temat. Po pierwsze dzięki za informacje ze ruszyła akcja podpisywania aktów notarialnych. Robiłem osobiście podobne rozeznanie rok temu i rowniez udalo mi sie dotrzec do prawnika ktory nie byl nastwiony na zysk tylko obrot;)

i dla przykladu u mnie wyliczenia dla mieszkania 71,4m2 wynosiły:
1000,-zł opłata not. Vat 220,-zl sąd. 260,-zł, wypisy 180,-zł Vat 39,60 razem 1699,60,-zł
(dla porównania całkowite kwoty od innych kancelarii zaczynały sie od 3400zl)

Mam nadzieje ze oferta jest aktualna, co zamierzam sprawdzić w najbliższym czasie. Dla zainteresowanych namiar na Pania prawnik która oferowała takie warunki mogę podesłać na pw/mail...no chyba ze firma współpracująca z agrobexem zaproponuje wszystkim takie warunki. Pozdrawiam

Ostatnio edytowany przez Pioklim (2011-02-08 13:58:32)

Offline

 

#3 2011-02-08 20:03:59

 jagang

Użytkownik

Skąd: m12
Zarejestrowany: 2011-02-07
Posty: 28
Punktów :   

Re: Umowa przerzeczona - akt notarialny

osz qr.... ja musialem dla mojego banku przed otrzymaniem kredytu dostarczyc umowe przedwstepna w formie aktu not. i to mialo byc 50% calych kosztow "prawdziwego" aktu.. zaplacilem 2300zl za ta czesci i jesli teraz bede musial zaplacic kolejne 2300zl to oznacza, ze zrobili mnie na czysto... no ladnie ladnie.. heheh dalem sie zrobic jak dziecko.. )

Offline

 

#4 2011-02-10 12:38:06

Pioklim

Użytkownik

Zarejestrowany: 2011-02-07
Posty: 17
Punktów :   

Re: Umowa przerzeczona - akt notarialny

witam

Niestety Pani notariusz ktora wczesniej oferowała mi najkorzystniejsze warunki w ostatniej chwili stwierdziła ze nie ma czasu;( rozpocząłem poszukiwania nowego godnego następcy i tak : kancelaria proponowana przez Agrobex po 30% rabacie cena okolo 2990zl, ceny od innych notariuszy jak narazie wahają sie w przedziale od 2200 do 3400zl.

Mam pytanie do osob ktory podpisały juz akt notarialny- ile stron ma taki akt? wymagane jest podobno 6 wypisow po 6zl za strone

aha co druga kancelaria akceptuje 50% rabat o ktorym mowa powyzej, druga polowa mowi ze tyczy sie to tylko mieszkan z rynku wtornego...

Offline

 

#5 2011-02-10 20:54:58

pcwiecek

Administrator

Zarejestrowany: 2011-02-05
Posty: 12
Punktów :   

Re: Umowa przerzeczona - akt notarialny

Nasz akt notarialny liczy 15 stron. Za wypisy zapłaciliśmy około 450zł.  Do tego doszły koszta założenia księgi i wpisu mieszkania do niej 260zł + wniosek do sądu 200zł, no i oczywiście taksa notarialna 960zł (50% zniżki). Razem koło 1900 zł po ostrych targach.
Mogę polecić kancelarię na Libelta 1 tel  0618532417 , tam od razu otrzymaliśmy 50% upustu na taksie.

Offline

 

#6 2011-02-11 14:29:50

Pioklim

Użytkownik

Zarejestrowany: 2011-02-07
Posty: 17
Punktów :   

Re: Umowa przerzeczona - akt notarialny

z radością informuje ze zakończyłem poszukiwania godnego notariusza. Wybor padl na :

Kancelaria Notarialna - Hanna Jasiewicz
61-829 Poznań, ul. Podgórna 8/6,
tel./fax 61 853 18 83, tel. 61 852 60 81
kancelaria.notarialna@wp.pl

samego aktu jeszcze nie podpisałem (trwa wymiana dokumentow na linii agrobex-notariusz) ale warunki jakie zaproponowali byly najlepsze(czytaj najnizsze;) ze wszystkich notariuszy( okolo 25) z ktorymi udalo mi sie skontaktować. Jeśli nurtuje was pytanie czy mozliwe jest wytargowanie rabatu wieszkego niż 50%?( rozporządzenie powyżej) to odpowiedz poznacie kontaktując sie z nimi;)) zdecydowanie polecam;)

Ostatnio edytowany przez Pioklim (2011-02-22 13:04:36)

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
www.gr2wil.pun.pl www.zhpgizycko.pun.pl www.lokian.pun.pl www.pokes-core.pun.pl www.pokemonevolution.pun.pl